نویسنده:علیرضا رفیعی
تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۸ مهر ۹۵.::. ساعت : ۱۱:۰۶ ق.ظ
3 دیدگاه

کلیپی که صدای مردم جم را در آورد/ بیان واقعیت های تلخ شهرستان با چاشنی توهین به مردم

243203_200

سی سواران:

امروز در سطح شهرستان جم ، شاهد انتشار کلیپی تصویر به همراه صحبت های یک خانم غیر بومی که ساکن یکی از شهرک های شهر جم هستند بودیم.

 

 

این کلیپ به سرعت دست به دست و منتشر می شد، یک اهانت بزرگ از سوی این خانم غیر بومی ساکن در این شهرستان به مردم مهمان نواز جم است که میزبانی شایسته برای شرکت های نفتی و گازی و خانواده های آنها بوده است.

 

جا دارد ضمن تقبیح این حرکت بسیار ناشایست و نازیبا کمی به صحبت های مطرح شده که در این کلیپ است  اندیشه کنیم.

 

اگر از قسمت هایی که بوی تمسخر و تحقیر مردم شهرستان می دهد بگذریم، می بینیم که در بیان مشکلات پر بی راه نمی گوید.

 

همیشه شاهد انعکاس مشکلات مردم شهرستان توسط خودشان بودیم که توجهی به آن نمی شد اما این بار صدای مشکلات این مردم از جایی دیگر بلند شد.

 

آیا وقت بیداری مدیران این شهرستان نیست؟

 

بیایید کمی اندیشه کنیم به این کلیپ که حاوی سوالاتی زیاد است.

 

سوالاتی چون:

 

چرا مردم این شهرستان که سال ها میزبان خوبی برای شرکت های بزرگ نفتی و گازی و خانواده هایشان بوده است از زیر ساخت های اولیه شهری محروم است؟

 

مسوولینی که در این سالها بر این شهرستان مدیریت می کردند چه جوابی برای مردم این شهرستان که نه؛ بلکه برای غیر بومی های ساکن در این شهرستان  که حالا داد این عزیزان هم درآمده است، دارند؟

 

امروز همچنین شاهد تشکیل کمپینی از سوی مردم در حمایت از شهر جم بودیم اما کاش به جای آن کمپینی تشگیل می شد و در آن کنکاش شود چرا فرمانداران، شوراها، شهرداران  و نمایندگان این چند ساله به خوبی از حقوق مردم جم دفاع نکرده‌اند؟

 

چرا جم از لحاظ جذب سرمایه گذار، تجارت، رونق بازار، توسعه زیر ساخت ها،سینما،بیمارستان، استخر،اماکن فرهنگی و ورزشی و… رونقی نداشته است؟

 

وچرا این شهرستان با در آمد های نفتی و گازی هنگفت را وابسته به خدمات شهرک ها کرده‌اند که این خانم اجازه جسارت پیدا کند و…

 

وچراهایی دیگر که خاطر مردم شهرستان جم را بسیار آزرده است.

 

پس بیایید با هم به واقعیت تلخ این کلیپ نیز بیاندیشیم…243203_200

3 دیدگاه

 1. کارمند می‌گه:

  به چند نکته توجه شود . به خود بیاییم .توهین به مردم و پیشینه ی جم نابخشودنیست. سازنده ی کلیپ در بخش اول آٖن به خوبی سطح درک و شعور خود را اثبات کرد . سوابق جم و حوزه ی جنوب در صنایع عظیم نفتی که از قبل از پیروزی انقلاب طرح آن در دست اقدام بوده و … غیر قابل انکار است.حق داری نبودی ببینی که از سال ۵۰ این منطقه برق دار شد نبودی ببینی کلنگ افتتاح بیمارستان نفت را وقتی زدند بر تابلوی آن حک شده بود اهدایی نفت به مردم کنگان و جم ولی حالا جوابگوی نیازها نیست . درک اینکه نفت به پیوست های اجتماعی و مسولییت های اجتماعیش کمتر توجه کرده و باعث شده امثال شما و خیلی قادر به انطباق خود با این شرایط نباشید سخت نیست ولی راهکارش این نبود که در پیش گرفتید چرا که خودزنی کردی دوباره گزک دست مسوولین دادی تا بیشتر رو نفتی ها و تسهیلات و امکاناتشان زوم بشن.قدیم تر احترام متقابل مردم و شاغلین صنعت عالی بود اما نسل های بعدتر ظاهرا امر بر شما مشتبه شده که احتمالا این کشفیات محیرالعقول را قبلا کسی نمیتونست یا زحمت شکافت اتم را خودت به تنهایی کشیدی که این چنین گستاخانه به مردم و هویتشان که از ذینفعان این صنعت هستند دهن کجی کردی . این تعارض دایم و ستیز روانی به قول دوستی به یکی از بیماری های برخی شهرک نشینیان تبدیل شده است که نادانسته عقل کل تشریف دارند و گاهی افراط در بی ادبی هنگام قضاوت راجع به پیرامون خود را از حد می گذرانند .

 2. Mohsen A می‌گه:

  هرجند که من کیپ منتشر شده توسط رسانه ی خارجی رو ندیدم ولی تمامی ماجرا رو شنیدم در واقع همین طور که نمایان هست این خانم یه خانم عادیه و همان طور که در کلیپ مشاهده فرموده اید این شخص غیر بومی از چیزهایی گله مند ،از آن جایی که این جور کلیپ های منتشر شده توسط هموطنانمان کم نبوده که البته باعث تاسف هست که عده ای فکر میکنن با این عمل میشه گره ای از گره ها گشود… ،اما واقعیتی انکار ناشدنیه ، اگر موفق بشیم از توهینات و بی حرمتی ها بگذریم در واقع نزدیک به واقعیتی تلخ شده ایم، واقعیتی که دغدغه همه مردم شهرستان و اسنانمون بوشهر… تا زمانی که گرانی هست ازش مینالیم تا زمانی که فقر هست از آن مینالیم ، فقر سیاسی، فقر فرهنگی و..البته هر کداممان یک جور، اینم یه جور نمایان کردنه که البته غلط . شاید این عمل تلنگری یاشه یرای همه همشهریان ،که خود دست بکار بشن از هر جهت…
  در آخر هم اینکه از بعضی فرهنگیان و روشنفکران انتظار بیشتر میرفت جهت انتشار افکار و نظرات خود راجب این موضوع.

 3. ناشناس می‌گه:

  من تعجب می کنم از دوستانی که با کلمات قلمبه سلمبه خود را با سواد و روشنفکر نشان میدهند ولی به این خانم میتازند!!!
  شاید هم خود میدانند که چه اتفاقی افتاده و برای فرار از ترکش هایش، عمداذهن و مسیر را عوض میکنند .
  وتجب بیشتر من از جوانان فهیمی است که بازیچه دست آنها میشوند !1
  برادران و خواهران جمی من ، بیایید از این منظر نگاه کنیم که ایشون قصد توهین نداشته که واقعا هم همینطور بوده است .
  مگر گرانی در جم با دیگر شهرستانها تفاوت ندارد؟
  مگر قیمت های میوه و خوراکی سرسام آور نیست؟
  مگر کمبود امکانات تفریحی، بهداشتی و شهری نداریم؟
  مگر قیمت اجاره بهای منازل سرسام آور نیست؟  مگر فقط غیر بومی ها مشتری و محتاج این موارد هستند ؟ یعنی مردم بومی جم و قشر کم درآمد جمی بی نیاز از مسکن میوه و امکانات بهداشتی تفریحی بیمارستانی و ….. هستند؟

  چه کسانی مقصر این اتفاقات هستند ؟
  همانهایی که دارند ذهن ها رو منحرف میکنند!
  همانهایی که صاحب ثروت و لابی در این شهر هستند !
  همانهایی که مسئول و مدیر بوده اند ولی بخاطر قوم گرایی و ضعفشان تا بحال کاری نکردند!
  همانهایی که میتوانستندکمک کنند ولی نکردند!
  همانهایی که نانشان در گران شدن اجاره بها و قیمتها و بی قانونی است ………..

  پس بیایید از آن خانم ممنون هم باشیم

دیدگاه خود را به ما بگویید.