نویسنده:علیرضا رفیعی
تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۴ شهریور ۹۵.::. ساعت : ۷:۰۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

نقدی بر مدیریت دانشگاه های شهرستان در آستانه شروع سال تحصیلی جدید . . .

rezaraisi2

سی سواران:

دانشگاه و محیط های علمی مامن و جایگاه ویژه تفکر و محل پرداخت داده هاست تا با شکل گیری دانش، شاهد افزایش خرد در جامعه باشیم.

 

شهرستان جم با آن همه پشتوانه ی علمی – فرهنگی قوی که داشت خیلی دیر پای دانشگاه به این شهر باز شد، اما با تمام این دیر آمدن ها، ما هم میزبان خوبی برای آن نبودیم و شاید هم مقصر خود آنها بوده اند، برای دانشگاهی که دور خود حصار بکشد چهکار می توان کرد؟

تا به امروز پیام نور، فنی مهندسی و آزاد اسلامی سه پرچمدار آموزش عالی در شهرستان بوند، پرچمدارانی با علم شکسته که هیچ کدام نتوانسته اند دستی برسانند و گوشه ایی از دغدغه ها و معضلات فرهنگی را لااقل کمرنگ کنند.

قدیمی ترین آنها پیام نور با تمام حرکت ها و خیزهایی که برداشت در تقویم فرهنگی اما نقش درخور توجه ای بازی نکرد و فنی و مهندسی که هنوز مدرسه وار(در نبود ساختمان و امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی و دانشگاهی) به کارش ادامه می دهد.

بهتر بود روسای دانشگاه های شهرستان حداقل به مناسبت هفته خبرنگار و دیگر مناسبت های تقویم 365 روزه، همانند دیگر مسئولین نشست خبری برگزار می کردند و از بیلان کاری خود گزارشی ارائه می کردند، نشستن و بایگانی کردن کارنامه های ترمی و ورقی را امضا کردن دردی از جامعه ی گرفتارِ هزاران آسیب خرد و کلان، دوا نخواهد کرد، دانشجویی که بزرگی اش را دردانشگاه درنیابد و تربیونی برای حرف زدن در دانشگاه پیدا نکند ، التیام بخش این جامعه ملتهب نیست .

سومین محیط علمی شهرستان، دانشگاه آزاد اسلامی مرکز جم است، هر چند در زمان ریاست سابق در فعالیت های مدنی و اجتماعی شهرستان حضور پررنگ تری داشته ، اما امروز در بند قول و وعده وعید های رییس کنونی، نحیف تر از گذشته، رو به زوال است، دانشگاهی که با سرمایه عظیمش به دست عظیم پور افتاد و امروز با گذشت یک سال عملکرد مثبتی را در ویترین مدیریتی وی شاهد نبوده ایم.

هدف ازاین نقد، دو موضوع مهم است؛

ابتدا اینکه دانشگاه آزاد جم بیشترین سرمایه دانشجویی (بیشترین تعداد دانشجو) را داراست و دوم بررسی عملکرد یک ساله مدیریت جلیل عظیم پور با همان برنامه و اولویت که خود ایشان مطرح کردند .

محمد کارگر در اولین تجربه مدیریتی خود، دانشگاه آزاد اسلامی مرکز جم را راه اندازی نمود و اولویت هایی که باعث عزل رئیس سابق شد به دست جلیل عظیم پور سپرده شد تا وی در جشن فارغ التحصیلی دانشجویان این مرکزعنوان کند : ” با توجه به اینکه در شهرستان جم پتانسیل های بسیار بالایی وجود دارد ولی متاسفانه تا کنون توسعه علمی لازم صورت نگرفته است و ما از طرف دانشگاه آزاد استان بسیج شده ایم تا با توجه به پتانسیل ها و نیازهای موجود در منطقه ، زمینه های علمی را توسعه ببخشیم و شهرستان را به درجات علمی بالا برسانیم . ”

اولویت هایی که مهندس عظیم پور عنوان کرد را می توان در یک خط و سه محور خلاصه کرد : ” احداث ساختمان ، تملک دانشگاه بر زمین های اهدایی و تخصیص رشته های جدید دانشگاهی ” .

وی در بدو ورود مسئله ساختمان دانشگاه را اولویت اول خود قرار داد و در همان جشن فارع التحصیلی دانشجویان قول داد :

” در حال رایزنی برای احداث یک ساختمان جدید با فضای آموزشی مناسب هستیم تا با شروع ترم بهمن‌ماه 94، کلاس‌های دانشگاه را در مکان جدید برگزار کنیم و همچنین پیگیر زمین برای احداث ساختمان دانشگاه هستیم که دونقطه در نزدیکی شهر جم در حال بررسی است که پس از مشخص شدن وضعیت زمین آن، بلافاصله کار ساخت دانشگاه را آغاز خواهیم کرد.”

باز هم مهر شروع می شود و این دانشگاه برای پنجمین سال اجاره نشین است تا حق دانشجویان بر گردن این مدیران سنگینی کند، دانشجویانی که با پرداخت میلیونی شهریه از حداقل امکانات محروم اند و قرار بوده پولشان خرج خودشان شود، دانشجویان مهندسی که فقط برای هر واحدش خروار خروار هزینه می دهند و دستاوردشان از فضا و امکانات تقریبا هیچ است !

تصور می شد با آن بسیج مدیران استانی و سابقه ی مدیریتی که جلیل عظیم پور در دانشگاه داشت ، خیلی زود بتواند گره ها را از پای این دانشگاه باز کند اما گذر زمان نشان از کورتر شدن گره ها دارد.

عظیم پور در بدو ورود به شهرستان و در مصاحبه ای با یکی از سایت های محلی جم از تحول در رشته های دانشگاه آزاد جم خبر می دهد: “عظیم پور از ایجاد چندین رشته جدید در مقطع کارشناسی و کاردانی پیوسته خبر داد و گفت: در حال پیگیری برای ایجاد چهار رشته شیمی، روانشناسی، کامپیوتر، برق قدرت در مقطع کارشناسی پیوسته و پنج رشته کامپیوتر، صنایع شیمیایی، برق قدرت، ابزار دقیق، حسابداری، ایمنی صنعتی HSE در مقطع کارشناسی ناپیوسته و همچنین سه رشته کامپیوتر، ایمنی صنعتیHSE، حسابداری نیز در مقطع کاردانی پیوسته هستیم که اقدام به جذب دانشجو برای ترم بهمن‌ماه 94 یا مهرماه 95 در این رشته‌ها خواهیم کرد.”

 

عظیم پوری که وعده آوردن مقاطع ارشد و دکتری به این دانشگاه داده بود، با شروع ترم تحصیلی مهر 95-96 نه تنها این 12 رشته کاردانی و کارشناسی را به لیست رشته های تحصیلی دانشگاه خود اضافه نکرد بلکه یک سری از رشته های قدیمی هم از سامانه ثبت نام و مرکز آزمون این دانشگاه از دسترس متقاضیان و داوطلبان خارج شده و با اینکه چندین روز از شروع ثبت نام این دانشگاه گذشته و دیگر دانشگاه آزاد منطقه چون دانشگاه آزاد دیر، لامرد و غیره پارچه نوشته های خود را در شهرستان جم علم کرده اند، دانشگاه آزاد اسلامی به خواب رفته است!

تا مهر زمان چندانی نمانده و اگر دوباره شاهد دور زدن قانون از نوع دانشگاه آزادی اش نباشیم و کلاف سردرگم رشته های استانی به پای دانشجویان دانشگاه آزاد مرکز جم نپیچد بعید است دانشجویان با رشته تحصیلی جدیدی پای به این دانشگاه بگذارند.

از دیگر وعده های مطرح شده بحث تملک زمین های اهدایی بود، در این مورد مهندس عظیم پور باید توضیحاتی را ارایه کند تا برای جامعه دانشگاهی و دانشجویانش روشن شود این ملک به دانشگاه آزاد واگذار گردید یا نه؟ و یا چه زمانی کلنگ ساخت بر زمین زده خواهد شد؟

از جناب دکتر قیصری بعنوان مدیری که توانسته بود دانشگاه آزاد مرکز استان را از رکود خارج کند توقع می رفت با انتصابی هوشمندانه، آینده ایی روشن تر را برای مرکز جم رقم بزند، اما اکنون با وجود باگ های مدیریتی در دانشگاه جم و تداوم افول، دکتر کارنامه مدیریتی رئیس دانشگاه آزاد استان را هم سیاه می کند؛

امروز دانشگاه آزادی که می توان آن را توسعه بخشید و با توجه به موقعیت استراتژیک شهرستان و حضور متخصصین حوزه انرژی و گاز، می تواند قطب علوم فنی و مهندسی در حوزه جنوب استان باشد، متاسفانه با سهم خواهی مدیران استانی و غفلت مسئولین شهرستان، این سرمایه ارزشمند در حال نابودی است.

 

منبع : آوای جم

دیدگاه خود را به ما بگویید.