نویسنده:سید مصطفی هاشمی نژاد
تاریخ انتشار :دوشنبه ۶ اردیبهشت ۹۵.::. ساعت : ۱۱:۲۶ ق.ظ
یک دیدگاه

منتخب جنوب استان بوشهر : حذف ته لنجی مصداق بی تدبیری است

IMG-20160218-WA0010

سی سواران جم : منتخب مردم شهرستان‌های عسلویه، جم، کنگان و دیر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم توجه ویژه به معیشت ساحل‌نشینان، گفت: صراحتا می‌گویم که حذف «ته لنجی» مصداق بی‌تدبیری است.

 

سکینه الماسی در گفتگو با خبرنگار آینه جم با اشاره به اینکه اشتغال صدها هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم با کالای همراه ملوان موسوم به «ته لنجی» گره خورده است گفت: با ساماندهی ته لنجی موافقم اما با حذف آن به این شکل قطعا مخالفم.

وی با بیان اینکه تصمیم‌گیری در مورد موضوعات اینچنینی را نمی‌توان صرفا بر اساس برخی آمار و ارقام سازمانی انجام داد، بخشنامه حذف لنجی را مصداقی از مدیریت بخشی‌نگر دانست.

الماسی تصریح کرد: موضوعی با این درجه از اهمیت دارای جنبه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است و قاعدتا در خود استان‌ها باید در مورد آن تصمیم‌گیری شود.

وی افزود: به لحاظ حقوقی نیز ته لنجی را می‌توان «حق مکتسبه» مردم ساحل نشینی دانست که سال‌هاست از همین طریق امرار معاش می‌کنند و هر تصمیم نادرستی در این باره می‌تواند زندگی مردم را دچار مشکل کند و صراحتا می‌گویم که مصداق بی‌تدبیری است.

منتخب دیر، کنگان، جم و عسلویه  با بیان اینکه موضوع حذف ته لنجی را با تعدادی از دیگر منتخبان استان‌های بوشهر، خوزستان و هرمزگان نیز در میان گذاشته‌ام تاکید کرد: نظر همه منتخبان مردم، در این زمینه مشترک است و امیدواریم به‌زودی این مشکل که باعث دغدغه مردم ساحل نشین است رفع شود.

سکینه الماسی تصریح کرد: در شرایطی که اقتصاد سنتی مردم حوزه انتخابیه‌ام که کشاورزی، صیادی و دریانوردی بوده به واسطه حضور صنعت، و آلودگی‌های زیست‌محیطی آن تحت الشعاع قرار گرفته، بیکار کردن مردم در سالی که دولت بیشترین نیاز به اشتغال زایی دارد را اقدامی نادرست می‌دانم.

ته لنجی

به گزارش آینه جم، کالای ته لنجی یا ملوانی کالایی است که صاحبان لنج و خدمه مجاز به واردات آن هستند.

به اعتقاد بازاریان و لنج داران و فعالان تجاری و بازرگانی، ته‌لنجی یک حق مسلم برای ملوانان و لنج‌داران است و در بهبود وضعیت بازار نیز نقشی مهم و اساسی دارد و حذف آن، معیشت بسیاری از خانواده‌ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

محدودیت ورود کالای همراه ملوان در پی نامه رئیس گمرک ایران در روزهای پایانی سال گذشته به رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور در بنادر جنوبی کشور به‌ویژه استان بوشهر اجرایی شده است.

از زمان اجرای این دستورالعمل فعالیت شناورها به کشورهای حوزه خلیج فارس کاهش یافته است و در بازار نیز شاهد افزایش قیمت برخی از اجناس هستیم.

بر اساس دستورالعمل گمرک ایران به استانداران و گمرکات استان‌ها، لنج‌داران اجازه حمل هیچ کالای همراه ملوان را نداشته و از آنها در این زمینه تعهد گرفته می‌شود.

یک دیدگاه

  1. افضلی می‌گه:

    خانم الماسی کدوم ته لنجی حرف میزنی اینا کل لنجی هس نه ته لنجی اینا بنام ته لنجی دارن سوءاستفاده میکنن لازم است رسیدگی شود که بنام تع لنجی چگونه فوج فوج کالاازکشورهای عربی وارد کشورمیشه مخصوصا کالاهایی که خودمان بهترین نوعش تولیدمیکنیم این ته لنجی سم مهلکی برای اقتصادمقاومتی است اگردرمسیرفرامین مقام معظم رهبری هستی لازم و واجب است ستادی تشکیل دهیدجهت رسیدگی به واردات بی رویه کالابه کشوربعنوان ته لنجی
    همانطورکه میدانیم اقتصادمقاومتی یک اقتصاددرونزا و برون نگرهست بنابراین وا گذاشتن لنجها و کشتی ها از واردکردن کالاهایی که بعضٱتولیدداخل داریم به ساختاراقتصادمقاومتی ضربه میزنه خواهشمندست برای ساماندهی و حلوگیری ازورودکالای قاچاق به کشور برنامه جامع ارائه دهید

دیدگاه خود را به ما بگویید.