نویسنده:سید مصطفی هاشمی نژاد
تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۴ فروردین ۹۵.::. ساعت : ۳:۴۳ ب.ظ
9 دیدگاه

مردم جم یکی را انتخاب کنند : نجات جان جوانانشان یا ویزیت یک پزشک عمومی برای درمان سرما خوردگی ؟!

95869jamkhabar.ir

سی سواران جم : مردم جم یکی را انتخاب کنند : نجات جان جوانانشان  یا  ویزیت یک پزشک عمومی برای درمان سرما خوردگی ؟!

 

سید مصطفی هاشمی نژاد ; بیمارستان به عنوان یکی از مراکز خدمات دهنده در کشور نقش بسزایی در سلامت جسم و روان دارد و وجود یک بیمارستان خوب به مثابه ی داشتن یک شهر خوب است .

بیمارستان توحید جم یکی از مراکز درمانی مهم در جنوب استان بوشهر است که به همت نفت و گاز بنا شده که در طول دوران استقرار این بیمارستان علاوه بر اعطای خدمات به نیروهای نفت و گاز ، الحق و النصاف به خوبی به محیط پیرامونی خود نیز خدمات ارائه کرده است در حالی که می توانست حتی از دادن خدمات به محیط پیرامونی خودداری کند . اما نفت و گاز در راستای مسئولیت های اجتماعی که در قبال این شهرستان داشته و دارد کماکان خدمات خوبی را به شهروندان جمی ارائه می کند .

اما یک بحث اساسی که در این راستا وجود دارد بحث خدمات عمومی است که برای مسئولین بیمارستان به عنوان یک مشکل اساسی تلقی می شود و انها را از دادن خدمات تخصصی تر باز می دارد . در یک نگاه کارشناسی به این موضوع می توان فهمید که باید  با انجام اقدامات موثر ، از حجم مراجعات به پزشک عمومی ، درمان های سرپایی ، کاسته شود تا ما شاهد ارائه خدمات تخصصی تر این بیمارستان به شهروندان جمی باشیم .

اگر گمان کنیم که وزارت بهداشت برای ما بتواند بیمارستان بسازد و از عهده خرج و مخارج آن به خوبی بربیاید و خدمات را به نحو شایسته و بایسته به شهروندان جمی ارائه دهد سخت در اشتباه هستیم . اگر وزرات بهداشت می توانست بیمارستان را در شهرستان ها اداره کند تا به الان وضعیت بیمارستان امام  خمینی ( ره ) شهرستان کنگان که با سابقه نیز هست به این وضعیت اسفناک نمی رسید  و حتی وزارت بهداشت از ساخت درمانگاه روستای بهارستان در زمان مقرر عاجز مانده و شاید بتواند این درمانگاه را تا شهریور امسال افتتاح کند کما اینکه قول داده بودند که در هفته سلامت این پروژه را تحویل دهند .

پس در یک نگاه تخصصی تر می توان چنین گفت که مسئولان محلی شهرستان جم با احداث چندین درمانگاه در سطح شهرستان و ارائه خدمات عمومی و سرپایی ، رادیولوژی ، آزمایشگاه از حجم ترافیک مراجعه کنندگان به بیمارستان توحید بکاهند و هزینه های بیمارستان را کمتر کرده تا بیمارستان توحید بتواند با اضافه کردن بخش های مهم مثل : ICU ، CCU  و دیگر بخش های تخصصی تر که هزینه های بالاتری دارد خدمات بهتر ارائه دهد .

با کاهش حجم مراجعات عمومی از طریق ساخت  درمانگاه ها در سطح شهرستان  ، بیمارستان نفت که وضعیت مالی بهتری دارد می تواند به ارائه خدمات بسیار حیاتی تر بپردازد حتی اگر شده به بهانه خدمات تخصصی به نیرو های نفت و گاز این خدمات را ارائه کند . مثلا اگر جوان شما خدایی ناکرده تصادف کند ، تنها کاری که بیمارستان توحید می تواند برای شما انجام دهد احیای قلبی مصدوم است و برای درمان و مراقبت ها بعدی و عمل های مختلف باید جوان مصدوم را به بوشهر یا شیراز اعزام کرد که در حین اعزام و راه ممکن است جوان شما خدایی ناکرده بر اثر جراحات وارده فوت کند . اما اگر حجم کارهای بیمارستان کاهش یابد مطعنن مسئولین بیمارستان که نیروهای بومی و دلسوز نیز هستند خیلی راحت تر بیمارستان را مجهز تر کرده و دیگر این جوان مصدوم نیازی به اعزام ندارد و خیلی راحت در بیمارستان توحید می توان او را عمل کرد یا مراقبت های ویژه بر روی وی انجام داد .

شما برای رزرو یک اتاق ICU  باید با هزار التماس و خواهش از شهرستان های کنگان یا بوشهر آن هم با داشتن بند ( پ) بتوانید برای مریض خود اتاق ICU رزرو کنید ، پس چه بهتر که خدمات عمومی و سرپایی را به درمانگا ها واگذار و خدمات تخصصی و حیاتی تر را به بهداشت و درمان نفت واگذار کنیم .

حتی شنیده شده که برخی مسئولان شهرستان به فکر آوردن بیمارستان هستند که پیشنهاد این است که وزارت بهداشت در قیاس با وزارت نفت  نمی تواند متولی خوبی برای بیمارستان  باشد و مسئولین شهرستان بیش از هر چیز به فکر گسترش درمانگاه ها در سطح شهرستان باشند و از نفت برای آوردن خدمات درمانی تخصصی تر کمک بجویند.

 

حال شما به عنوان یک شهروند جمی کدام را می پسندید ! یک بیمارستان با تجهیزات بسیار کم و خدمات دهنده در بخش سرپایی و پزشک عمومی یا یک بیمارستان تخصصی تر بدون ارائه خدمات پزشک عمومی ؟!

شما می پسندید که عمل قلب و مغز در بیمارستان توحید با هزینه دولتی برای نجات جان یک جوان یا یک پزشک عمومی برای درمان سرما خوردگی ؟!

 

9 دیدگاه

 1. شهروند جمی می‌گه:

  با سلام و تحیت به گردانندگان سایت وزین سی سواران
  جا دارد از طرح موضوع کارشناسی شما تشکر نمایم . آنچه در این شهرستان بیش از همه روح انسان را می آزارد کمبود و بعضا نبود امکانات بهداشتی است . فرض کنیم که نفت بیمارستان تاسیس نکرده بود آیا می شد شهرستانی با این حجم جمعیت بدون بیمارستان باشد ؟ به راستی چراشهرستانمان فاقد یک درمانگاه شبانه روزی است ؟ چرا در بعضی اوقات شب یا یک روز تعطیل می بایست برای یک تب جزئی به بیمارستان مراجعه کنیم؟چرا ما یک مرکز رادیولوژی در درمانگاهمان نداریم ؟ و هزاران سوال دیگر . راستی که باید پاسخ دهد.

 2. علی بابایی می‌گه:

  سید جان درود بر شما پیشنهاد کارشناسانه ای ارایه فرمودید الحق بایست مجالی به متولیان بیمارستان توحید داده شود تا به بخشهای تخصصی بیشتر بپردازند

 3. محمد می‌گه:

  پیشنهاد کارشناسانه شما بسیار بجا بود چندی پیش مادر یکی از دوستان بواسطه نبود icu در بیمارستان توحید به کنگان اعزام و با نارضایتی از آنجا ترخیص شد در صورتی که اگر اینجا بود بواسطه امکانات استفاده از پزشکان پروازی و رغبت پزشکان به همکاری بانفت بواسطه مزایای آن خدمات ارزنده تری شامل حال ما مردم جم می شد.

 4. جمی می‌گه:

  به نظرم این نوشته ها کمکی به بهداشت و درمان شهرستان نمیکنه چون بیمارستان و درمانگاهها کار خودشون میکنند و کاری هم به این صحبتها ندارند. اونها براساس وظایف سازمانی خودشون میرن جلو

 5. شهروند می‌گه:

  خیلی احساسی و عجولانه بود این گزارش. کلن خدمات بیمارستانی با درمانگاهها سطوح متفاوتی دارند. یادتون باشه که بیمارستان توحید هرچقدر هم مایه بزاره بازم مدیون مردم هست چون پول نفت مال همین مردمه .

 6. شهروند می‌گه:

  خب یعنی نمیشه هم خدمات تخصصی بده هم خدمات سرپایی و عمومی ؟! البته با این موافقم که وزارت بهداشت هیچ وقت نمیتووه مثل نفت خرج کنه

 7. طالب می‌گه:

  سلام بسیار پیشنهاد خوب و ارزنده ایست شاید خیلی ها احساساتی عمل کنند ولی این راه کار عاقلانه ترین راه هست درصورتی که طبق همین پیشنهاد بدون از هیچ کم کاری از طرفین صورت بگیرد.

 8. دانشجو می‌گه:

  مرسی سی سواران . این روزها یادداشت ها و پیشنهادات خوبی از طرف سایت شما ارئه می شود . من هم به شخصه با شما موافقم جناب هاشمی نژاد

دیدگاه خود را به ما بگویید.