نویسنده:سید مصطفی هاشمی نژاد
تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۴.::. ساعت : ۱۱:۰۳ ق.ظ
فاقددیدگاه

سونوگرافی خصوصی خدمتی به مردم،یا موسسه ای بدون مجوز با سودی سرشار برای موسس؟

download (6)

سی سواران : سونوگرافی خصوصی خدمتی به مردم،یا موسسه ای بدون مجوز با سودی سرشار برای موسس؟

 

 

به گزارش خبرنگار آوای جم؛نزدیک به دوسال قبل بود که موسسه سونو گرافی خصوصی در جم راه اندازی گردید.

موسسه ای که با تلاش های بسیار زیاد مسئولین شهرستان جم خصوصا شبکه بهداشت و درمان جم اجازه راه اندازی آن بدست آمد زیرا جم با توجه به تعداد جمعیتش واجد شرایط آن نبود.

تصور وجود مرکزی درشهرستان که دیگر نیاز به تردد به شهرستانهای همجوار از جمله کنگان را از بین می برد بسیار خوشایند بود.

اما این یک روی سکه بود و واقعیتی دیگر در پشت آن،که امروز مارا بر آن داشت که این مطلب را به رشته تحریر درآوریم.

مدت هاست هر زمان به سونوگرافی بیمارستان توحید جم مراجعه می کنیم عمدتاً با پاسخ هایی مثل اینکه،نوبت نداریم یا این نوع سونو در بیمارستان انجام نمی شود یا اینکه دستگاه سونو گرافی خصوصی در جم پیشرفته تر است مواجه می شویم.

این پاسخ ها به نحوی مردم را ترغیب به استفاده از یک مرکز خصوصی می کند که هیچگونه بیمه ای را نیز نمی پذیرد.

این موارد مارا ترغیب به بررسی بیشتر نمود و امروز رسالت خبری ما درمیان گذاشتن آن با مردم است.

مرکز سونوگرافی جم با هدف کمک به مردم بیش از شش ماه زودتر از اخذ مجوزهای لازم، راه اندازی شد و مسئولین شهرستان به دلیل ارائه خدمت به مردم از نقض قانون،چشم پوشی نمودند.

پس از گذشت نزدیک به ده ماه از راه اندازی این مرکز،مالک آن موفق به اخذ موافقت اصولی شد.

پس از اخذ موافقت اصولی،وی باید برابر مقررات اقدام به راه اندازی موسسه نماید.اما متاسفانه موسسه سونوگرافی جم بدون رعایت مقررات کار خود را ادامه داد.

یکی از اصول و بدیهیات این گونه موسسات، داشتن یک مسئول فنی دائم دارای مدرک سونوگرافی و رادیولوژی بر اساس تعداد شیفت کاری است که بصورت تمام وقت حضور داشته باشد اما متاسفانه این موضوع مراعات نشده و هر روز شاهد یک فرد جدید در این موسسه هستیم و خبری از مسئول فنی دائم نیز نیست.

نداشتن مسئول فنی و مجوز کار، یکی از دلایلی است که این موسسه نمی تواند با موسسات و شرکتهای بیمه ای قرارداد همکاری منعقد نماید. و مردم مجبورند هزینه های سرسام آور سونو گرافی را بصورت آزاد پرداخت نمایند.

از طرفی یکی از سیاست های وزارت بهداشت در خصوص راه اندازی این مراکز این است که به دلیل سودآور بودن سونوگرافی و از طرفی هزینه های زیاد راه اندازی رادیولوژی،متقاضیان را موظف می نماید حداکثر پس از شش ماه از راه اندازی سونوگرافی نسبت به ایجاد رادیولوژی نیز اقدام نمایند تا بدین وسیله خدمتی به مردم ارائه شود که این موضوع نیز در موسسه سونوگرافی جم علیرغم گذشت بیش از یک و نیم سال از راه اندازی آن، انجام نشده است.

متاسفانه امروز شاهد آن هستیم که نهادهای مسئول و نظارتی به بهانه اینکه این موسسه خدمتی به مردم ارائه می نماید از برخورد با آن خودداری می کنند.

اما اینک این مسئله مطرح است که با وجود این موسسه ی بدون مجوز، هیچ کس نمی تواند بدنبال راه اندازی موسسه جدید باشد زیرا از طرفی امکان راه اندازی موسسه جدید بر اساس قانون نیست ثانیا اگر آن موضوع نیز مرتفع شود جم با وسعت و جمعیت کمش بازار مناسبی برای دو موسسه نیست.

در واقع مالک فعلی موسسه سونوگرافی جم،بدون مجوز قانونی و نیاز به قرارداد با شرکت های بیمه ای سودی سرشار را بدون دردسر نصیب وی می کند.

ومسئله دوم اینکه مسئولین جم تا چه زمانی می خواهند از نقض آشکار قانون به اسم مردم چشم پوشی کنند؟

مردم جم و مسئولین جمی بدانند که در صورت تعطیلی سونوگرافی غیر قانونی جم،هیچ مشکلی برای مردم بوجود نخواهد آمد وبیمارستان توحید جم موظف است به مردم خدمت ارائه نماید.

درپایان غافل نشویم از اقدامات نازیبای بیمارستان توحید که این سبک سناریوها را همیشه برای جم داشته وحتی در آرشیو این سایت می توان به رفتاری مشابه در خصوص آزمایشگاه نیز دست یافت که مردم را به سمت مراکز خصوصی سوق می دهد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.