نویسنده:نیما صبور
تاریخ انتشار :شنبه ۲۹ شهریور ۹۳.::. ساعت : ۱۱:۱۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

زندگینامه علمای متوفای جم قسمت پایانی/به قلم وحید ایاز

ایاز

حاج شیخ محمّدتقی راستین

مرحوم حاج شیخ محمّدتقی راستین به سال ۱۳۱۱ ه.ش در خانواده‌ای روحانی از طایفه‌ی آخوندهای جم به دنیا آمد.

 

IMG-20140815-WA0024

پدرش مرحوم حاج احمد بن زایر حسین روضه‌خوان و مادر گرامیش فاطمه خانم دختر حاج غلام رضا است. هنوز یک سالش نشده بود که از نعمت پدر محروم شد و مادر مهربانش سرپرستی او و برادرانش را به عهده گرفت و گویا چنین رقم خورده بود که این مرد خدایی از کودکی با غم و درد و محنت آشنا شود تا در آینده‌ای نه چندان دور یار و غمخوار مردم محروم و دردکشیده‌ی شهر و دیارش شود و دمی از فکر آن‌ها آسوده نباشد.
در هفت سالگی او را به مکتب‌خانه‌ی ملّا علی بابا دانشور فرستادند. قرآن و سواد خواندن و نوشتن فارسی را نزد این ملّای مهربان آموخت. در دوازده سالگی مدتی هم به مدرسه رفت.
در اوان جوانی به کار کشاورزی در کنار دائیش زایر ابوالحسن مشغول شد. در بیست و پنج سالگی پس از ازدواج به تشویق پسر عمویش حاج شیخ اسدالله عندلیب که دو سال قبل از او وارد حوزه‌ی علمیه شده بود به قم رفت. بدین سان در این سال یعنی سال ۱۳۳۶ ه.ش. زندگی جدیدی برای این جوان جمی رقم خورد؛ در ابتدا مادرش از جدا شدن فرزند دلخور است، ولی کم کم به جدایی از جوانش راضی می‌شود؛ چرا که متوجه می‌شود فرزندش به دنبال هدفی مقدس، غربت را بر خود هموار کرده است؛ پس فرزندش را به پسرعمو و هر دو را به خدا می‌سپارد و اشک چشمانش را بدرقه‌ی راهشان می‌کند.
قسمتی از دروس مقدّماتی و سطح خود را نزد مدرّس افغانی که از اساتید خوب حوزه‌ی علمیه‌ی قم بود، فرا می‌گیرد. از بقیه‌ی اساتید ایشان در قم اطّلاع دقیقی در دست نیست. در سال ۱۳۴۲ ه.ش. که اوضاع حوزه‌های علمیه‌ی قم به هم خورده بود قم را به مقصد نجف اشرف ترک کرد، در نجف خانه‌ای اجاره کرده و خانواده‌ی خود را هم به آن جا می‌برد.

 

از اساتید ایشان در نجف می‌توان به حضرات آیات، آیت الله العظمی سید محسن حکیم طباطبایی، آیت الله العظمی سید محمود شاهرودی، آیت الله العظمی خویی و امام راحل اشاره کرد که حاج شیخ به مدت شش سال در درس خارج این بزرگان شرکت کرد و در محضر این عالمان دین هم جام پرشهد علوم آل محمّد (ص) را سر می‌کشد و هم زندگی این بزرگان را سرمشق خود برای خدمت‌رسانی به مردم قرار می‌دهد.

 

در سال ۱۳۴۸ ه.ش. حزب بعث شروع به اذیت و آزار ایرانیان مقیم عراق می‌کند و گروه گروه ایرانیان، عراق را ترک گفته و حاج شیخ هم از نجف به جم بر می‌گردد. مردم جم که گوهر گران‌بهای خود را بازیافته بودند مشتاقانه به استقبالش می‌شتابند و ایشان در میان سلام و صلوات مردم به شهر وارد می‌شود.
ایشان تا زمانی که در قید حیات بودند، لحظه‌ای از خدمت‌رسانی به مردم غافل نبود و هیچ کس از این که به طرف ایشان دست یاری و مساعدت دراز کند، نا امید بر نمی‌گشت. در آن سال‌هایی که مردم جم اسیر ظلم و ستم بودند همواره یار و مددکار آن‌ها بود. تا این که انقلاب شکوهمند اسلامی به رهبری امام خمینی به پیروزی می‌رسد، در همان روزهای پیروزی انقلاب، جم و امنیت آن تقریبا به دست ایشان بود و او با مساعدت مردم سعی در حفظ امنیت شهر داشت.
از سال ۱۳۶۲ ه.ش.محضر ثبت عقد و طلاق را در جم دایر کرد و در همین مغازه‌ی تاریک و کوچک چه بسیار از مشکلات مردم را به خیر و خوشی حل کرد.
ایشان حدود سه دوره ریاست شورای اسلامی شهر را به عهده داشتند و الحق این طور می‌توان گفت که پس از مرحوم فاضل و مرحوم حاج شیخ محمّد شفیع محسنی هیچ کدام از علمای جم به این درجه از خدمت به مردم و محبوبیت در نزد آن‌ها نائل نیامدند و بالاخره این عالم بزرگوار در روز چهاردهم مرداد ۱۳۸۶ ه.ش. پس از یک دوره بیماری به ملکوت اعلا پیوست و جم را یه سوگ نشانید.
پس از فوت ایشان مراسم بزرگداشت متعددی در سرتاسر جم برگزار شد و پیر و جوان در غم از دست دادنش عزادار شدند.
ایشان دارای هفت فرزند پسر و چهار دختر هستند.

 

 

حاج شیخ غلامحسین عندلیب

 

SONY DSCمرحوم حاج شیخ غلامحسین عندلیب به سال ۱۳۱۷ ه.ش. در ولایت جم دیده به جهان گشود. پدرش مرحوم ملّا محمّد بن کربلایی غلام حسین بن زایر حسین روضه‌خوان و مادرش سکینه خانم دختر شیخ عبدالحسین بن زایر حسین روضه‌خوان بود. در سنین کودکی ایشان را به مدت دو ماه به مکتب خانه‌ی ملّا علی بابا دانشور و سپس به مکتب‌خانه‌ی دائیش زایر حسین انصاری نژاد فرستادند. ظرف مدت کمی توانست قرآن کریم را ختم نماید. خواندن و نوشتن فارسی را نیز در همین مکتب‌خانه‌ها آموخت.
در جوانی به کارهایی نظیر بنّایی و بندرکشی پرداخت و از این راه امرار معاش می‌نمود. در سال ۱۳۵۰ ه.ش. دچار بیماری سل شد و برادرش حاج شیخ اسدالله عندلیب او را جهت مداوا به شیراز برد و پس از درمان با هم به خدمت شهید محراب حضرت آیت الله دستغیب شیرازی رسیدند. در آن جا به پیشنهاد آن شهید والا مقام و هم به خاطر علاقه‌ی خودش شروع به تحصیل در حوزه‌ی علمیه‌ی شیراز کرد. کتاب “صمدیه” را نزد برادرش شیخ اسدالله، “کبری فی المنطق” را نزد حضرت آیت الله زبرجد و “مغنی” را پیش آیت الله سید احمد آیت اللهی تلمذ نمود. ایشان هم‌چنین کتاب‌های “سیوطی” و “لمعه‌ی دمشقیه” و شرح آن و “رسائل” شیخ انصاری و نیز “کفایه الاصول” آخوند خراسانی را نزد آیت الله آقا سید هاشم دستغیب خواند. ایشان “مکاسب” شیخ انصاری را نیز نزد آیت الله سید عبدالحسین دستغیب فرا گرفت و هم‌زمان با تحصیل، برای طلبه‌های جوان دروس یاد شده را تدریس می کرد.
در آن زمان در حوزه‌ی علمیه‌ی شیراز فقط تا “دوره‌ی سطح” تدریس می‌شد و طلبه برای شرکت در درس خارج می‌بایست به قم یا حوزه‌های دیگر عزیمت می‌کرد؛ بنابراین ایشان به قم می‌رود و بنا به احتمال قوی در امتحان حضرت آیت الله العظمی لنکرانی هم شرکت کرده و قبول می‌شود ولی برادرش به او پیشنهاد می‌دهد که به همین مقدار از تحصیل بسنده کند و در خدمت مردم جم باشد. به این دلیل حرف برادر را می‌پذیرد و در سال ۱۳۶۵ ه.ش. حوزه‌ی علمیه را ترک می‌کند و از آن زمان در سنگر مسجد و وعظ و خطابه به خدمت‌رسانی به مردم شهر و دیار خود مشغول می‌شود.
ایشان حدود سی سال پیش نماز مسجد صاحب الزّمان ولایت را بر عهده داشتند و حتی در سنین پیری هم لحظه‌ای از اشاعه‌ی علوم آل محمّد (ص) کوتاهی نداشتند.
یکی از کارهای نیک ایشان که متأسفانه تداوم پیدا نکرد تأسیس مدرسه‌ی علمیه‌ی صاحب الزّمان جم بود که ایشان ریاست و تدریس آن را بر عهده داشتند. ایشان از حافظه‌ی بسیار خوبی برخوردار بودند، به طوری که جواب سؤالات فقهی و شرعی که از محضرشان می‌پرسیدند را بدون هیچ گونه مکثی به نحو احسن پاسخ می‌گفتند و در صرف و نحو عربی واقعا استاد بودند.
بالاخره این عالم عامل پس از هفتاد و سه سال زندگی و بیش از سی سال خادمی و ذاکری اهل بیت عصمت و طهارت در تاریخ هفتم آبان ماه ۱۳۹۰ ه.ش جان به جان آفرین تسلیم کرد و در قبرستان”ملّا حسین” جم به خاک سپرده شد.
از ایشان سه فرزند پسر و سه دختر به یادگار مانده است.

 

IMG-20140815-WA0021 IMG-20140815-WA0019مپ-1-1024x682

 

 

منابع و مآخذ
۱ منشآت فاضل جمی، میرزا محمّد حسین فاضل جمی، به کوشش هیبت الله مالکی
۲ آئینه ی جم اثر زنده یاد حسین یوسفی
۳ زندگانی و آثار صافی دره بانی به کوشش حسین سلیمی
۴ مجموعه مصاحبه با اساتید شیخ اسدالله عندلیب،شیخ خلیل راستین، حمید جم رتبه، اکبر سعادت طلب، علی عندلیب، مهدی راستین و معین راستین

 

منبع: تاورتا

دیدگاه خود را به ما بگویید.