نویسنده:احمد زارعی
تاریخ انتشار :جمعه ۲۹ خرداد ۹۴.::. ساعت : ۷:۱۴ ب.ظ
یک دیدگاه

رمضان بی آب برای مردم روزه دار جم ” رضا رئیسی “

رضا رئیسی

سی سواران به نقل از :آوای جم – رضارئیسی: هر ساله اواخر فصل بهارو با شروع فصل تابستان زمزمه ی” آب نداریم” مردم شهرستان جم آغاز می شود و امروزه فریادهای مردم از بی آبی کل شهرستان را فرا گرفته است.

در مقدمه باید گفت :ایران کشوری خشک و کم آب است که درسال­های آینده نیز وارد دوره ای از خشکسالی و بحران آب خواهد شد که این مسئله مدیریت منابع آب در کشور را به یک ضرورت ناگزیر تبدیل کرده است. مدیریت منابع در بخش کشاورزی و تبدیل آبیاری سنتی به آبیاری نوین و قطره ای در سراسر کشور سرمایه گذاری گسترده در این بخش را طلب می کند. همچنین احداث آب بندها، سدهای جدید و اصلاح  شبکه توزیع در کشور، نیاز به توجه و سرمایه گذاری در این بخش دارد. هم اکنون حدود 30 درصد آب کشور در شبکه توزیع، هدر می رود.

روز پدیده همه گیر خشکسالی در سراسر کشور در دهه اخیر و روند رو به رشد بحران آب در اقصی نقاط ایران موجب نگرانی روزافزون مسؤولان در سطح کلان شده است که برنامه‌ریزی در خصوص مبارزه با این پدیده و حفظ منابع موجود و آب‌های زیرزمینی دغدغه دست اندرکاران امر است.

در این بین استان بوشهر و شهرستان جم نیز در گذشته با خشکسالی و بحران آب دست و پنجه نرم کرده و در این میان عدم مدیریت این بحران خود به چالشی مضاعف تبدیل شده است.

قویا می توان گفت اداره آبفار شهرستان جم یکی از ضعیف ترین ادارات شهرستان می باشد که مدیریت آبفار استان بوشهر باید نظری جدی بر این اداره داشته باشد.

عدم مدیریت اداره آبفار شهرستان جم باعث شده؛ امروزه در اکثر نقاط شهرستان مردم با معضل کم ابی دست و پنجه نرم کنند.

با نگاهی به کل شهرستان می توان گفت بقیه روستاهای شهرستان نسبت به بهارستان و بهرباغ بیشتر آب دارند.

روستای بهارستان و بهرباغ به گفته مسئولین که از صحت داشتن ان شک داریم از 48 ساعت 24 ساعت آب دارند اما مردم می گویند از شبانه روز گاها  اتفاق افتاده 2ساعت اب داشته باشیم آن هم در بامداد.

اکثر مردم روستانشین جم فقیر می باشند و حتی پول خرید یک دینام را برای منابع آب خود ندارند، البته اگر قطره آبی در لوله ها بیاید.

هرچند که مسئولین به مردم می گویند در مصرف آب صرفه جویی کنید(که باید همه صرفه جویی کنیم) اما خود آنان در شهرک های منطقه زندگی میکنند و کل شبانه روز را آب با فشار دارند و پول آب را هم پرداخت نمی کنند و نگارنده بر این باور است که آنان قطعا در آب صرفه جویی ندارند.

مسئولین جم نباید هم دغدغه آب داشته باشند وقتی 24 ساعته آب دارند ولی مردم بی گناه فقط 2 ساعت.

مقصر اصلی کم آبی و خشک شدن اکثر قنات ها و باغات در جم را می توان پالایشگاه گاز فجر جم دانست،پالایشگاهی که در شبانه روز خدا می داند چقدر آب استخراج می کند که باید برخوردی جدی با آن شود که نمی شود.

اما یک سال دیگر و رمضانی بی آب برای مردم روزه دار جم در پیش است که بازهم مردم باید تحمل داشته باشند تا تابستان بگذرد،امیدواریم سال آینده دیگر زمزمه “آب نداریم” بر لبان مردم جم نباشد.

در پایان،اما چه می شود کرد؟ دو کار از ما بر می آید. اول دعا کنیم و التماس به آسمان که ببارد، هرچه زودتر. اما قبل از دعا و اظهار عجز و ناله و پشیمانی، راه دومی هم هست؛ همچنان صرفه جویی کنیم. همان چیزی که کمتر کسی از ما به آن عمل می کند. راه های صرفه جویی را بسیار شنیده ایم، فقط کافی است سرسری از کنارش نگذریم.

یک دیدگاه

  1. شهروند می‌گه:

    سلام خدمت همشهریان عزیز. اکثر مالکین باغهای جم که زمین در نزدیکی خود دارند اقدام به شخم زدن زمینها جهت کاشتن گرجه نموده اند که این عمل باعث اتلاف حجم قابل توجهی آب میشود. لذا همگی در مقابل این عمل بصورت مسالمت آمیز بسیج شویم و از هدر دادن آب جلوگیری نماییم. در ضمن تجربه نشان داده مصرف اب هر هکتار زمین جهت گرجه معادل مصرف پانصد خانواده 4 نفره می باشد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.