نویسنده:علیرضا رفیعی
تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲ تیر ۹۵.::. ساعت : ۲:۵۳ ب.ظ
2 دیدگاه

بیمارانی که می میرند و مسئولینی که زنده اند… با بیمارستان جم چه باید کرد؟

hashemi

سی سواران به نقل از آوای جم:

آوای جم – سید مصطفی هاشمی نژاد ; بیمارستان توحید جم از جمله بیمارستان های نفتی است که در منطقه ی عملیاتی نفت و گاز جنوب و اختصاصا برای کارکنان وزارت نفت تاسیس شد. عملیات احداثاین بیمارستان در شهرک های مسکونی نفت و گاز و در همسایگی شهر جم آغاز شد تا بتواند نیازهای درمانی کارکنان صنعت نفت را مرتفع سازد .اما پس از چندی و با تصمیم مدیران ارشد کشوری، بیمارستان توحید موظف به خدمات رسانی به محیط پیرامون نیز شد و در راستای مسئولیت های اجتماعی نفت، فراتر از وظایف تعریف شده اولیه، به حوزه ی پیرامونی، خدمات رسانی کرده و این مهم تاکنون تداوم یافته است.

وضعیتی که البته نارضایتی های زیادی را در دو سوی دیوارها ایجاد کرده است. کارکنان نفت و گاز با این استدلال که بیمارستان متعلق به نفت و گاز است و باید اولویت خدمات رسانی با آنان باشد فشارهایی را به صورت گاه و بیگاه به گرده مدیران نفتی وارد می کنند و از سوی دیگر، غیر شرکتی ها نیز انتقادات شدیدی به برخی نگاه های تبعیض آمیز بیمارستان دارند، تبعیض هایی چون عدم پرداخت هزینه از سوی شرکتی ها که سوای درست یا غلط بودن از یک سو انتظارات را افزایش داده همین موضوع تنش هایی را گاها در بیمارستان میان مراجعان شرکتی با غیر شرکتی سبب می شود.

تداوم این روند در سال های اخیر به همراه دهن کجی محض وزارت بهداشت به شهرستان جم، شرایط را هم برای کارکنان و هم مردم سخت تر کرده است.

وزارت بهداشت سال هاست به اعتبارات کشوری از قبل مالیات و نفت و … از جیب مردم دسترسی دارد اما تا کنون از خدمات دهی در جم به تزریق واکسن سه گانه و قطره فلج اطفال بسنده کرده تا نشان دهد پول های رفته از جیب مردم جم، قرار نیست صرف بهداشت و درمان شان شود.

بیمارستان توحید جم امروز با مشکلات جدی در حوزه خدمات رسانی مواجه است و لازم است هم در بحث نیروی انسانی متخصص، هم امکانات و هم تامین بخش های تخصصی چون ICU  ، دیالیز، سی تی اسکن، ام آر آی و …  از سوی وزارت بهداشت به عنوان مرجع رسمی خدمات رسانی درمانی مورد حمایت قرار گیرد موضوعی که تاکنون با بی توجهی محض متولیان استانی و کشوری مواجه شده است.

در شرایطی که در کشور طرح تحول نظام سلامت به عنوان راهکاری مهم در ارتقای سلامت به چرخه خدمات رسانی جان بخشید اما جم در این طرح نیز با بی مهری محض مواجه شد و نهایتا در تفاهمی بیمارستان موافقت کرد طرح تحول را اجرایی کند،  تفاهمی که طبق گفته مسئولان بیمارستان یک طرفه اجرا شد و تعهدات دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز به کما رفت.

استمرار شرایط کنونی اما جم را دستخوش مصایب بسیاری کرده و انتقادات از کیفیت خدمات رسانی بیمارستان را به شدت افزایش داده است.

افزایش آمار فوتی های حوادث و … به علت آنچه تشخیص های نادرست و کمبود امکانات گفته می شود  چند مدتی است که مردم را به شدت نگران ساخته است. از کسانی که با پای خود به بیمارستان می روند و با برانکارد خارج می شوند تا کسانی که با تایید عدم مشکل از سوی پزشک ، در ساعات بعد به مرگ های تلخ دچار می شوند.

ماجرا از این قرار است،  فردی  در محدوده ی شهرستان جم دچار سانحه می شود و اولین اقدامی که صورت می گیرد تماس با اورژانس و انتقال مصدوم به بیمارستان توحید جم است . در بیمارستان ، مصدوم پس از مرحله موسوم به چکاپ ، پزشکان وضعیت عمومی وی را تحلیل می کنند . در مرحله بعد باید سه اقدام صورت گیرد: اول آنکه مصدوم تحت مداوای سرپایی قرار گیرد و سپس از بیمارستان مرخص شود ، دوم اینکه مصدوم به دلیل تشخیص صحیح پزشک و یا کمبود امکانات مرخص می شود و مورد آخر اینکه فرد به دلیل کمبود امکانات و پزشک متخصص به بیمارستان های دیگر اعزام می شود .

در مورد اول جای هیچگونه بحث نیست اما آنچه که ذهن نگارنده  را به خود مشغول کرده دو اقدام آخر است که هر دو اقدام ناشی از فقر و کمبود امکانات و پزشک متخصص است که منجر به وقوع حوادث ناگوار بسیاری در سطح شهرستان جم شده و اگر راه حلی اندیشیده نشود چه بسا به کرات شاهد اتفاقات ناگوار دیگری خواهیم بود.

 مصداق های فراوانی وجود دارد که مصدوم پس از معاینه به دلیل عدم تشخصی پزشک از بیمارستان مرخص شده اما پس از گذشت ساعاتی دچار خون ریزی داخلی شده و جان خود را از دست داده نمونه هایی چون مرحوم اصغر حمزوی (سال قبل)  ، محروم حسین پیرا (ماه قبل) ، محروم صادق زنگی  ( سه هفته قبل) ، مرحوم مسعود جم نژاد (  دو هفته قبل ) و …. تاسف بر انگیز تر آنکه همه این عزیزان از دست رفته همه جوان بود ه اند !

دسته ای دیگر از مصدومان به دلیل فقر امکانات به دیگر شهرستان  از جمله بوشهر و شیراز اعزام شده اند که متاسفانه بر اثر فوت وقت در مسیر راه جان خود را ازدست داده اند ، نمونه هایی از آن مثل مرحوم احمد زاده ( چندماه قبل ) و قس علی هذا…

 اما برای حل این مشکل چندین و چند ساله چه باید کرد:

الف. دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و رئیسی و رئیسی ها باید پاسخگوی رفتار نادرست خود با مردم جم باشند. قطعا قرار نیست اعتبارات درمانی سهم مردم جم در جاهای دیگر استان هزینه شود و سهم مردم جم مرگ های دلخراش باشد.

دانشگاه علوم پزشکی باید و موظف است از بیمارستان توحید حمایت های لازم را داشته باشد و مسئولان شهرستان جم نیز در این زمینه باید تعارفات را کنار بگذارند و خواسته های مردم را شفاف تر از گذشته مطرح کنند.

ب. سال هاست تامین اجتماعی در جم با درآمدهای نجومی مشغول تولید پول است . از کارگران و کارکنان اقماری شرکت ها و پتروشیمی ها گرفته تا سایر بخش های اقتصادی ماهیانه بخشی از درآمد خود را به تامین اجتماعی تقدیم می کنند اما از خدمات این نهاد ثروتمند در جم نیز خبری نیست .

 ساخت درمانگاه تخصصی تامین اجتماعی جم یکی از مهمترین طرح هایی است که باید سال ها قبل در این شهرستان عملی می شد تا با اضافه شدن این درمانگاه، حجم خدمات رسانی بیمارستان توحید جم به حوزه های سرپایی و کلینیکی کاهش یافته و به تبع آن با حمایت حداقلی وزارت بهداشت، ارائه خدمات بستری و تخصصی با متخصصان و امکانات مطلوب تر افزایش یابد.

ج. فرماندار جم بارها در جمع مردم ، قشر های مختلف شهرستان جم و نشست های متعدد تاکید داشته اند که از همه مسائل شهرستان جم آگاه بوده و همیشه برای حل آنان پیش قدم بوده است! ما نیز بر این گفته صحه می گذاریم. اما جم به اقدام عملی فراتر از “قول و قرار و اظهار امیدواری” نیاز دارد تا مردم شاهد رفع واقعی مشکلات باشند.

د. مجموعه بهداشت و درمان صنعت نفت افزایش بخش های تخصصی مورد نیاز مردم در بیمارستان را مورد توجه جدی قرار دهند و وزارت بهداشت نیز تعهدات خود در قبال مردم جم را با حمایت از بیمارستان توحید و حتی کمک به ساخت و سازهای درمانی در فضای موجود بیمارستان به انجام برساند.

و. مشکل اینجاست که مسئولین شهرستان جم به واسطه حضور نفت و گاز در این منطقه وظایف خود را فراموش کرده اند و همیشه دیواری کوتاهتر از نفت پیدا نمی کنند تا ضعف های خود را پوشش دهند . ساخت درمانگاه تامین اجتماعی جم یکی از مهمترین طرح هایی است که باید از سال های قبل در این شهرستان عملی می شده که تا به امروز به بوته ی فراموشی سپرده شده و تنها هر از چند گاهی یادی از آن می شود وامید است کهمسئولین شهرستان از دیوار نفت پایین بیایند و سعی کنند نقص هایشان را در پشت دیوار نفت پنهان نکنند و هر چه ما ضربه خورده ایم از “آماده خوری ”  خودمان بوده است

امید که  فقر امکانات و پزشک مجرب، دیگر خانواده ای را در شهرستان جم عزادار نسازد… ان شاءالله

2 دیدگاه

  1. یوزارسیف حکیم می‌گه:

    ازماست که بر ماست و باعث تاسف هست.هفت شهرعشق را عطار گشت
    ماهنوز اندر خم یک کوچه ایم

  2. ناشناس می‌گه:

    آفرین به نویسنده ،
    آقا چرا مسئولین شهری جم فکر نمی کنند اگر شرکت نفت نبود الان شهرستان چه وضعیتی داشت؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.